Viti video and broadcast equipment

Video installation Tech items

STATYWY, STOJAKI I UCHWYTY DO MONITORÓW WIDEO I TELEWIZORÓW

Estradowe Systemy Montażu Instalacji Wideo

Stojaki podłogowe ViTi zaprojektowane przy użyciu złotych proporcji w formie organicznego monolitu zainspirowanego naturą. Stabilna, estetyczna i lekka konstrukcja, która w harmonii współgra z każdym otoczeniem.

Projekt rozpoczął się w czerwcu 2020 roku w Warszawie, na Żoliborzu…

CZŁONKOWIE ZESPOŁU:

Iga Alicja Włodkowska i Piotr Saneluta

PATENTY / PRAWA AUTORSKIE:

Prawa autorskie należą do Igi Alicji Włodkowskiej i Piotra Saneluty, 2020.
Patent nr 008681340-0001. Piotr Saneluta, 2021.
Patent nr 008681340-0002. Piotr Saneluta, 2021.

UNIKALNE WŁAŚCIWOŚCI [OPIS]:

Rodzina statywów ViTi to wielofunkcyjny system montażu monitorów wideo oparty na zasadach minimalizmu, funkcjonalności, intuicji, estetyki, bezpieczeństwa i trwałości. Organiczna forma, stabilność/równowaga, smukły kształt, oraz antyodblaskowa powierzchnia pochłaniająca odbicia światła w 95 % to cechy, dzięki którym statywy ViTi zostały docenione na świecie i uznane jako doskonały projekt w 2022 roku. Rozdanie nagród odbyło się w Como we Włoszech. Umożliwia ekspozycję jako samodzielna forma, element scenografii lub instalacji multimedialnej. Stojaki Viti mogą być wykorzystane np. jako: scena sceniczna, VJ lub performer; podstawka pod monitor dotykowy, wyświetlacz lub monitor do gier; element wideo na stole lub podłodze.

PODSTAWOWE FUNKCJE:

Statyw, samodzielne stoisko, element instalacji multimedialnej lub scenograficznej

DZIAŁANIE:

Urządzenie przykręcane jest do płyty montażowej (Vesa), którą zakłada się na ramię stojaka. Wysokość ustala się wybierając jeden z otworów ramienia i przekręcając przez niego pokrętło blokujące. Model Loco dodatkowo wyposażony jest w funkcję zmiany kąta pochylenia ramienia od 0° do 60°. Wybierając odpowiedni otwór ustalamy kąt i blokujemy za pomocą pin-locka.

INSPIRACJE:

Pracując na scenie napotkaliśmy problem braku systemu do montażu monitorów wideo. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i koncepcjach Bauhausu postanowiliśmy stworzyć wielofunkcyjne stoisko spełniające nasze wymagania: ergonomia, organiczna forma, minimalizm, funkcjonalność, intuicyjność, bezpieczeństwo i trwałość. Wykorzystując złoty podział, matematyczne koncepcje i właściwości materiału osiągnęliśmy wysoką stabilność i harmonijny kształt inspirowany naturą.

WYZWANIE:

Wyprodukowanie stoisk o organiczej formie spełniających wszystkie nasze założenia i wymagania - estradowe, filmowe, wystawiennicze, instalacyjne zachowując estetykę i funkcjonalność formy. 

TECHNOLOGIA PRODUKCJI/REALIZACJI:

Modele zaprojektowane w technologii 3D poddane specjalistycznej cyfrowej obróbce laserowej. Produkty pokryte atestowaną farbą proszkową o drobnej strukturze - głęboki mat - antyodblaskową, pochłaniającą 85° światła. Statywy pokryte serigrafią z utworzonych tablic informacyjnych m.in. o stopniach nachylenia.

STRESZCZENIE BADAWCZE:

Celem badań było uzyskanie trwałej powłoki o minimalnym stopniu połysku na stalowej, opływowej powierzchni. Przebadano 4 płytki i ich: twardość, połysk - urządzenia fotoelektryczne. Czynnikiem decydującym o tych właściwościach jest stosunek składników matujących i utwardzających. Dopracowano techniki obróbki zaokrąglonych powierzchni i wyeliminowano problem odbicia światła, dzięki czemu wyposażenie sceniczne może być trwałe i mało widoczne w kamerze.

NAGRODY:

IRON Design Award w kategorii „sprzętu wideo i nadawczego” w latach 2021 - 2022.